Išmanieji namai - modernūs namai

Palyginimas: geoterminis namo šildymas ar šilumos siurblys oras-vanduo

NIBE ŠILUMOS SIURBLIAI
175 views 0 komentarus

Lietuvoje itin dažnai esant gan nepastoviom šildymo sąskaitom (ir nepastoviom dujų kainom visoje Europoje), dažnas pradeda ieškoti naujų šildymo sprendimų. Vienas iš dažnai diskutuojamų klausimų – ar gyvenamajam namui šildyti geriau tinka geoterminis šildymas ar šilumos siurblys oras-vanduo. Yra keletas palyginimo punktų, pagal kuriuos galima nustatyti, kuri technologija yra efektyvesnė, ekonomiškesnė ir ekologiškesnė būtent Jums ir Jūsų namams.

1. Kaina

Vienas iš svarbiausių veiksnių, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis tarp geoterminio šildymo ir šilumos siurblių, yra kaina. Geoterminio šildymo sistemų pradinės išlaidos paprastai yra didesnės nei oro-vandens šilumos siurblių, tačiau tai gali užtikrinti didesnę ilgalaikę energijos sąskaitų ekonomiją. Kita vertus, oras-vanduo šilumos siurblius paprastai įrengti kainuoja pigiau, tačiau jie gali būti ne tokie efektyvūs ir ilgainiui gali reikalauti daugiau priežiūros.

Geoterminiai siurbliai su visa įranga gali kainuoti net iki keliasdešimt tūkstančių, priklausant nuo Jūsų sklypo ypatybių, o šilumos siurbliai oras – vanduo paprastai kainuoja nuo 3-4 tūkst. eurų.

2. Energijos vartojimo efektyvumas

Tiek geoterminis šildymas, tiek oras-vanduo šilumos siurbliai pasižymi energijos vartojimo efektyvumu. Tačiau geoterminio šildymo sistemos apskritai, paprastai, yra efektyvesnės, nes priklauso nuo stabilios požeminės temperatūros, o ne nuo svyruojančios lauko temperatūros. Tai reiškia, kad geoterminės sistemos geriau užtikrina pastovią, komfortišką temperatūrą ištisus metus.

Tik reikia turėti omenyje, jog esant itin šaltai temperatūrai net ir geoterminio šildymo sistemai teks naudoti vis daugiau elektros tam, kad ji veiktų.

3. Poveikis aplinkai

Kitas svarbus veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti, yra šių dviejų šildymo sistemų poveikis aplinkai. Geoterminis šildymas laikomas ekologiškesniu variantu, nes šilumai gaminti nenaudojamas iškastinis kuras. Priešingai, šilumos siurbliams oras-vanduo veikti reikia elektros energijos, o tai gali prisidėti prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo ir kitų aplinkosaugos problemų.

Lietuva išgauna vis daugiau ir daugiau elektros iš atsinaujinančių šaltinių (ypatingai daug iš vėjo energijos), tad jau po keletos metų (maždaug nuo 2030 metų) Lietuva beveik visiems poreikiams naudos atsinaujinančią energetiką, tad ir šilumos siurbliai taps visiškai ‘švari’ technologija.

4. Priežiūros reikalavimai

Tiek geoterminis šildymas, tiek oro-vandens šilumos siurbliai reikalauja tam tikros priežiūros, kad jie veiktų efektyviai. Tačiau geotermines sistemas paprastai lengviau prižiūrėti, nes joms reikia mažiau judančių dalių. Šilumos siurbliams oras-vanduo ilgainiui gali prireikti daugiau priežiūros, nes jie priklauso nuo sudėtingų mechaninių sistemų, perduodančių šilumą iš oro į vandenį.

Tereikėtų paminėti, kad netyčia sugedus geoterminio siurblio vamzdeliams (įtrūkus ar nuo kito aplinkos poveikio) – remontas būtų itin sudėtingas, reikalautų kasimo darbų ir užtruktų gerokai ilgiau nei tiesiog patikrinti šilumos siurblio įrenginio dėžę.

Šilumos siurblio efektyvumo patarimai: Kaip maksimaliai taupyti energiją savo namuose?

5. Šildymo pajėgumas

Šių dviejų sistemų šildymo pajėgumas taip pat gali labai skirtis. Geoterminio šildymo sistemos dažnai gali susidoroti su didesnėmis šildymo apkrovomis, nes gali gauti daugiau energijos iš žemės. Dėl to jos gali būti geresnis pasirinkimas didesniems namams ar komerciniams pastatams. O šilumos siurbliai oras-vanduo, priešingai, gali sunkiai patenkinti šildymo poreikį didesniuose statiniuose. Šilumos siurbliai oras-vanduo yra tobulas variantas namams iki 150-200 kvadratinių metrų, geoterminis šildymas labiau atsiperka didesnio ploto namuose.

Šiuo metu Lietuvoje jau įrenginėjami ir ypatingai galingi šilumos siurbliai, kurie gali aptarnauti netgi daugiabučius ar net kelis iš jų.

Tinkamos galios šilumos siurblio pasirinkimas jūsų namams: Šildymo ir vėsinimo efektyvumo gairės ir patarimai

6. Įrengimo procesas

Geoterminio šildymo sistemų įrengimo procesas gali būti sudėtingesnis nei šilumos siurblių oras-vanduo. Taip yra todėl, kad geoterminėms sistemoms reikia atlikti požeminius gręžinius, kad būtų galima gauti šilumą iš žemės. Kita vertus, oras-vanduo šilumos siurbliai gali būti įrengiami lengviau ir greičiau, nes jiems nereikia gręžti ar kasti žemės.

Kaip sumontuoti šilumos siurblį oras- vanduo: 5 žingsniai

7. Ilgaamžiškumas

Galiausiai labai svarbu atsižvelgti į šių dviejų šildymo sistemų ilgaamžiškumą. Geoterminio šildymo sistemos paprastai tarnauja ilgiau nei oras-vanduo šilumos siurbliai, nes jose yra mažiau mechaninių komponentų, kurie laikui bėgant gali sugesti. Tai reiškia, kad geoterminės sistemos gali užtikrinti mažesnes ilgalaikes sąnaudas ir reikalauti mažiau remonto ar keitimo darbų.

Išvada: geoterminis namo šildymas ar šilumos siurblys oras-vanduo

Diskusijoje – geoterminis šildymas ar šilumos siurblys oras-vanduo, apibendrinant galima teigti, kad yra keletas veiksnių, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis tarp geoterminio šildymo ir šilumos siurblių gyvenamajame name.

Nors abu variantai užtikrina energijos vartojimo efektyvumą ir taupymą, geoterminės sistemos gali būti ekologiškesnės, lengviau prižiūrimos ir geriau pritaikytos didelėms šildymo apkrovoms.

Kita vertus, šilumos siurbliai oras-vanduo iš pradžių gali būti pigesni ir praktiškesni mažesniems namams ar pastatams.

Susumavus visus plius ar minus už abi sistemas, galima konstatuoti, jog geoterminis šildymas visgi labiau atsiperka įsirengiant didelius namus ar net komercinius pastatus, mažame name geoterminis šildymas gali niekada taip ir neatsipirkti ar atsipirkti tik po daugelio metų, o žiemą esant žemoms temperatūroms vis tiek teks mokėti už elektros išlaidas.

Šilumos siurbliai yra tobulas variantas statantiems namus iki 200 kvadratinių metrų: pradinės išlaidos nėra didelės, o jeigu pagal visus šiandieninius statybos reikalavimus statote A+ klasės namus, ir kasmėnesinės išlaidos nebus didelės. Turint saulės elektrinę šilumos išlaidos dar mažėja.

Ar šis įrašas buvo naudingas?
Taip
Ne
HouseLab konsultacija

Komentarai uždrausti.