Išmanieji namai - modernūs namai

Šilumos siurbliai ar dujinis šildymas: kas geriau?

šildymo sprendimai
29 views 0 komentarus

Pasauliui ir toliau kovojant su klimato kaitos padariniais, labai svarbu ieškoti efektyvesnių ir ekologiškesnių šildymo sprendimų. Todėl šilumos siurbliai tapo įtikinama alternatyva tradicinėms dujinio šildymo sistemoms. Šiame straipsnyje bus nagrinėjamas pasirinkimas – šilumos siurbliai ar dujinis šildymas. Kodėl šilumos siurbliai yra visgi pranašesni už dujinį šildymą poveikio aplinkai, energijos vartojimo efektyvumo ir bendro našumo požiūriu.

1. Energijos vartojimo efektyvumas: Akivaizdus pranašumas

Vienas svarbiausių šilumos siurblių pranašumų prieš dujinį šildymą yra jų išskirtinis energijos vartojimo efektyvumas. Šilumos siurbliai veikia šilumos perdavimo iš vienos vietos į kitą, o ne šilumos gamybos principu. Priešingai, dujinio šildymo sistemos, pavyzdžiui, krosnys, degina kurą, kad pagamintų šilumą. Šis esminis požiūrio skirtumas lemia skirtingą energijos vartojimo efektyvumą.

Šilumos siurblių naudingumo koeficientas (COP) gali būti didesnis nei 1, t. y. jie gali užtikrinti didesnį šildymo ar vėsinimo našumą, palyginti su suvartota energija. Dujinių krosnių metinis kuro panaudojimo efektyvumo koeficientas (AFUE) rodo, kaip efektyviai kuras paverčiamas šiluma. Efektyviausių dujinių krosnių AFUE rodiklis paprastai siekia apie 95 %, o tai, nors ir įspūdingas rodiklis, neatitinka šilumos siurblių pasiekiamo efektyvumo lygio.

2. Poveikis aplinkai: Anglies dioksido pėdsakų mažinimas

Šilumos siurbliai turi akivaizdų pranašumą mažinant anglies dioksido išmetimą ir mažinant poveikį aplinkai. Jie veikia naudodami elektros energiją, kuri gali būti gaminama iš atsinaujinančių šaltinių, pavyzdžiui, vėjo, saulės ar hidroelektrinių, o Lietuvoje jau 2030 metais planuojama visą naudojamą elektrą Lietuvoje gauti tik iš atsinaujinančių šaltinių. Dėl to išmetama mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų, palyginti su gamtinių dujų, kurios yra įprastas dujinių šildymo sistemų kuro šaltinis, deginimu.

Regionuose kaip Lietuva, kuriuose elektros tinklas remiasi švariais ir atsinaujinančiais energijos šaltiniais, šilumos siurblių nauda aplinkai tampa dar akivaizdesnė. Pasirinkę šilumos siurblį, o ne dujinę šildymo sistemą, namų savininkai gali aktyviai prisidėti prie savo anglies dioksido pėdsako mažinimo ir kovos su klimato kaita.

3. Universalumas: šildymas ir vėsinimas viename

Šilumos siurbliai turi unikalų pranašumą universalumo požiūriu. Jie užtikrina ir šildymo, ir vėsinimo funkcijas vienoje sistemoje. Ši dviguba funkcija reiškia, kad namų savininkai ištisus metus gali palaikyti komfortišką patalpų aplinką, nenaudodami atskirų šildymo ir vėsinimo sistemų.

Dujinės šildymo sistemos, priešingai, pirmiausia skirtos tik šildymui. Norint vėsinti namus, kuriuose įrengta dujinė šildymo sistema, reikia atskiros oro kondicionavimo sistemos. Dėl to ne tik padidėja įrengimo išlaidos, bet ir atsiranda papildomų priežiūros darbų bei galimų dviejų atskirų sistemų valdymo komplikacijų.

4. Išlaidų taupymas: Ilgalaikė nauda

Šilumos siurblių pradinės įrengimo išlaidos gali būti didesnės nei dujinių šildymo sistemų, tačiau jų ilgalaikės sutaupytos lėšos yra didelės. Dėl didesnio energijos vartojimo efektyvumo šilumos siurbliai gali gerokai sumažinti mėnesines sąskaitas už energiją, o tai galiausiai kompensuoja didesnes pradines investicijas. Be to, šilumos siurbliams paprastai reikia mažiau priežiūros, todėl ilgainiui sumažėja eksploatavimo išlaidos.

5. Sauga ir patalpų oro kokybė

Dujinės šildymo sistemos kelia neišvengiamą saugumo riziką, įskaitant galimą dujų nuotėkį ir anglies monoksido išmetimą. Kita vertus, šilumos siurbliai yra varomi elektra ir juose nėra degimo, todėl namų savininkams jie yra saugesni. Be to, į patalpų orą nepatenka šalutinių degimo produktų, todėl patalpų oro kokybė yra geresnė.

Išvada: Šilumos siurbliai ar dujinis šildymas

Siekiant tvaresnio ir ekologiškesnio šildymo sprendimo, šilumos siurbliai, palyginti su tradicinėmis dujinio šildymo sistemomis, pasirodė esantys geresnis pasirinkimas. Jų energijos vartojimo efektyvumas, mažesnis anglies dioksido išmetimas, universalumas, išlaidų taupymas, saugos funkcijos ir geresnė patalpų oro kokybė – visa tai lemia jų pranašumą. Pasauliui pereinant prie ekologiškesnių ir efektyviau energiją vartojančių technologijų, renkantis kas geriau: šilumos siurbliai ar dujinis šildymas, šilumos siurbliai yra akivaizdūs laimėtojai namų šildymo ir vėsinimo srityje.

Ar šis įrašas buvo naudingas?
Taip
Ne

Comments are closed.