Išmanieji namai - modernūs namai

Šilumos siurbliai: mitai ir legendos

šilumos siurblys Mitsubishi
63 views 0 komentarus

Šilumos siurbliai tapo populiariu namų ir pastatų šildymo ir vėsinimo pasirinkimu, nes jie yra energiją taupanti alternatyva tradicinėms ŠVOK sistemoms. Nepaisant didėjančio šilumos siurblių populiarumo, apie juos sklando keletas mitų ir klaidingų įsitikinimų, dėl kurių gali kilti neaiškumų dėl jų efektyvumo ir tinkamumo. Šiame straipsnyje paneigsime kai kuriuos labiausiai paplitusius mitus apie šilumos siurblius, kad geriau suprastumėte jų privalumus ir trūkumus.

1 mitas: Šilumos siurbliai neveikia šaltame klimate

Vienas iš labiausiai įsisenėjusių mitų apie šilumos siurblius yra tas, kad jie neveiksmingi šalto oro sąlygomis. Šis klaidingas įsitikinimas kyla dėl to, kad tradiciniai šilumos siurbliai buvo mažiau efektyvūs esant itin žemai temperatūrai. Tačiau technologijų pažanga gerokai pagerino šilumos siurblių veikimą net ir šalto klimato sąlygomis Lietuvoje. Šiuolaikiniai šilumos siurbliai gali efektyviai veikti esant -28°C ar žemesnei temperatūrai, todėl jie yra tinkamas šildymo sprendimas daugelyje pasaulio vietų, kur žiemos yra atšiaurios.

2 mitas: Šilumos siurbliai skirti tik šildymui

Nepaisant jų pavadinimo, šilumos siurbliai gali ir šildyti, ir vėsinti patalpas. Jie veikia perduodami šilumą iš vienos vietos į kitą. Žiemą jie išgauna šilumą iš lauko oro arba žemės ir perduoda ją į patalpas. Vasarą procesas vyksta atvirkščiai – šilumos siurblys paima šilumą iš pastato vidaus ir išleidžia ją į lauką. Dėl šios dvejopos funkcijos šilumos siurbliai yra universalus pasirinkimas klimato kontrolei ištisus metus.

3 mitas: Šilumos siurbliai yra per brangūs

Pradinė šilumos siurblio įrengimo kaina gali būti didesnė nei tradicinių šildymo ir vėsinimo sistemų. Tačiau, atsižvelgiant į ilgalaikį energijos taupymą, šilumos siurbliai gali būti gerokai ekonomiškesni. Šilumos siurbliai yra labai efektyvūs, jie sunaudoja mažiau energijos tam pačiam šildymo ar vėsinimo kiekiui užtikrinti, palyginti su įprastinėmis sistemomis. Toks efektyvumas lemia mažesnes sąskaitas už energiją ir trumpesnį atsipirkimo laikotarpį. Be to, Lietuvos vyriausybė siūlo lengvatas ir nuolaidas energiją taupantiems šilumos siurbliams įrengti, todėl bendros išlaidos dar labiau sumažėja.

4 mitas: Šilumos siurbliai yra triukšmingi

Ankstyvieji šilumos siurblių modeliai buvo kritikuojami dėl jų keliamo triukšmo, todėl buvo manoma, kad visi šilumos siurbliai yra triukšmingi. Tačiau, kaip ir kitos technologijos, šilumos siurbliai evoliucionavo. Šiuolaikiniai įrenginiai suprojektuoti taip, kad veiktų daug tyliau, o kai kurių modelių triukšmo lygis prilygsta šnabždesiui. Gamintojai gerokai patobulino vibracijos mažinimą ir optimizavo ventiliatorių bei kompresorių konstrukciją, kad triukšmas būtų kuo mažesnis.

5 mitas: Šilumos siurbliai blogina patalpų oro kokybę

Klaidingai manoma, kad šilumos siurbliai gali pabloginti patalpų oro kokybę, nes recirkuliuoja nešvarų orą. Iš tikrųjų šilumos siurbliuose gali būti įrengtos vėdinimo sistemos, kurios į pastatą tiekia šviežią orą ir kartu šalina užsistovėjusį orą. Be to, šilumos siurbliuose dažnai būna įmontuoti filtrai, kurie gali pašalinti iš oro daleles, alergenus ir kitus teršalus, taip pagerindami patalpų oro kokybę.

6 mitas: Šilumos siurbliai reikalauja dažnos priežiūros

Kad visos ŠVOK sistemos veiktų efektyviai, joms reikia tam tikros priežiūros, ne išimtis ir šilumos siurbliai. Tačiau mitas, kad šilumos siurbliai reikalauja daugiau priežiūros nei kitos sistemos, yra nepagrįstas. Reguliarios šilumos siurblio techninės priežiūros užduotys apima filtrų tikrinimą, lauko bloko valymą nuo šiukšlių ir retkarčiais sistemos šaldymo skysčio lygio tikrinimą. Tai palyginti nesudėtingos užduotys, kurios gali užtikrinti efektyvų sistemos veikimą daugelį metų.

7 mitas: Šilumos siurbliai tarnauja ne taip ilgai kaip kitos sistemos

Dar vienas paplitęs mitas – šilumos siurbliai tarnauja trumpiau nei tradicinės šildymo ir vėsinimo sistemos. Iš tikrųjų, tinkamai prižiūrint, šilumos siurbliai gali tarnauti panašiai ilgai kaip ir įprastos ŠVOK sistemos, dažnai – 15 ir daugiau metų. Šilumos siurblio, kaip ir bet kurios kitos sistemos, ilgaamžiškumo pagrindas – reguliari techninė priežiūra ir, prireikus, skubus remontas.

Išvada

Šilumos siurbliai yra universali, efektyvi ir ekologiška namų ir pastatų šildymo ir vėsinimo priemonė. Paneigę mitus apie šilumos siurblius, galėsime geriau suprasti jų privalumus ir trūkumus ir priimti pagrįstus sprendimus dėl savo šildymo ir vėsinimo poreikių. Technologijų pažanga išsprendė daugelį problemų, dėl kurių anksčiau žmonės dvejojo, ar rinktis šilumos siurblius, todėl jie tapo konkurencingu pasirinkimu Lietuvoje.

Ar šis įrašas buvo naudingas?
Taip
Ne
HouseLab konsultacija

Komentarai uždrausti.