Šilumos siurbliai jau įrodė savo vertę mažinant energijos sąnaudas ir išmetamų teršalų kiekį gyvenamuosiuose namuose, o šilumos siurbliai komerciniuose pastatuose tampa vis populiaresni. Dabar pagal naują federalinę JAV iniciatyvą ketinama šią naudą taikyti ir dideliems komerciniams pastatams.
JAV Energetikos departamentas aktyviai skatina šilumos siurblių gamintojus kurti geresnius šildymo ir vėsinimo sprendimus komercinėms patalpoms, pavyzdžiui, sandėliams. Ši iniciatyva yra dalis platesnių pastangų spręsti didelio energijos suvartojimo po plačiais didžiųjų parduotuvių ir kitų komercinės paskirties objektų stogais problemą.
Ši iniciatyva yra serijos „CNET Zero„, skirtos klimato kaitos poveikiui ir priemonėms, kurių imamasi jam neutralizuoti, dalis.
Remiantis JAV energetikos informacijos administracijos duomenimis, 2022 m. komercinės paskirties pastatuose suvartota apie 18 proc. visos JAV energijos, o patalpų šildymas sudarė 32 proc. šio suvartojimo – tai didžiausios atskiros energijos sąnaudos.
Naujausia Energetikos departamento programa „Komercinių pastatų šilumos siurblių akceleratorius” (Commercial Building Heat Pump Accelerator) meta iššūkį pramonės lyderiams tobulinti stoginių šilumos siurblių sistemas. Tikimasi, kad šios naujos sistemos pranoks pasenusias šildymo ir vėsinimo technologijas, atverdamos kelią dideliam energijos taupymui ir mažesnei priklausomybei nuo iškastinio kuro, ypač regionuose, kuriuose vyrauja ekstremalios oro sąlygos.
Energetikos sekretorė Dženifer Granholm pabrėžė, kad ši iniciatyva tęsia ilgametę departamento tradiciją skatinti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę, kad novatoriškos švarios technologijos iš laboratorijų patektų į rinką ir gerokai sumažintų anglies dioksido išmetimą įvairiuose ekonomikos sektoriuose.
Šilumos siurblių reikšmė
Šilumos siurbliai vis labiau nustelbia tradicines dujines krosneles, nes yra dvejopos paskirties – ir kaip šildytuvai, ir kaip oro kondicionieriai, ir ekonomiški.
Šilumos siurbliai veikia cikliškai keisdami šaltnešį tarp patalpų ir išorės aplinkos – išgaudami šilumą iš oro ar žemės. Šis procesas veiksmingai reguliuoja patalpų temperatūrą pagal termostato nustatymus, prireikus šildydamas arba vėsindamas.
Šilumos siurbliain padeda mažinti iškastinio kuro išmetimą, ypač jei jie yra integruoti su atsinaujinančiaisiais energijos šaltiniais, pavyzdžiui, saulės kolektoriais. Jie taip pat pripažįstami dėl didesnio efektyvumo, palyginti su elektrinėmis krosnimis ir senesniais oro kondicionavimo modeliais, užtikrinant mažesnį bendrą energijos suvartojimą.
Ekonominė ir aplinkosauginė nauda
Dideliems pastatams šildyti reikia daug energijos, todėl susidaro didelės sąskaitos už komunalines paslaugas. DOE teigimu, įdiegus pažangias šilumos siurblių technologijas galima perpus sumažinti iškastinio kuro emisijas, palyginti su gamtinių dujų sistemomis. Šis pokytis taip pat galėtų padėti Amerikos įmonėms sutaupyti 5 mlrd. dolerių per metus.
Nacionalinės atsinaujinančios energijos laboratorijos atlikti tyrimai patvirtina šias išvadas ir rodo, kad perėjimas prie oro šilumos siurblių gali sumažinti energijos suvartojimą namuose 31-47 %, o išmetamų teršalų kiekį – 36-64 %. Šie įrodymai rodo, kad šiuolaikiniai šilumos siurblių sprendimai gali turėti didelį poveikį energijos išlaidoms ir aplinkos išsaugojimui tiek gyvenamojoje, tiek komercinėje aplinkoje.
5 priežastys naudoti šilumos siurblius komerciniuose pastatuose ir ant jų stogų
- Energijos vartojimo efektyvumas: Šilumos siurbliai yra žinomi dėl savo gebėjimo efektyviai perduoti šilumą, užuot ją gaminus degimo būdu, todėl jie yra gerokai efektyvesni energijos požiūriu nei tradicinės šildymo ir vėsinimo sistemos. Toks efektyvumas gali padėti sutaupyti daug energijos didelėse komercinėse patalpose, kur šildymo ir vėsinimo poreikiai yra dideli.
- Išlaidų mažinimas: Šilumos siurbliai padeda sumažinti bendras komercinių pastatų komunalinių paslaugų išlaidas. Tai ypač svarbu didelėms patalpoms, kuriose patiriamos didelės energijos sąnaudos. Laikui bėgant pradinės investicijos į šilumos siurblių technologiją gali atsipirkti dėl mažesnių eksploatacinių išlaidų.
- Mažesnis anglies dioksido pėdsakas: Šilumos siurbliai iš esmės veikia naudodami elektros energiją ir gali būti derinami su atsinaujinančiais energijos šaltiniais, pvz. Taip galima gerokai sumažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro ir sumažinti su komercinių pastatų šildymu ir vėsinimu susijusį anglies dioksido išmetimą, padedant įmonėms siekti tvarumo tikslų.
- Universalumas ir dviguba funkcija: Šilumos siurbliai gali tiek šildyti, tiek vėsinti iš vieno įrenginio, todėl jie yra universalus sprendimas, leidžiantis palaikyti komfortišką patalpų temperatūrą ištisus metus. Dėl šios dvigubos funkcijos nereikia atskirų šildymo ir vėsinimo sistemų, todėl supaprastėja priežiūra ir įrengimas.
- Geresnė patalpų oro kokybė: Skirtingai nuo sistemų, kurios priklauso nuo degimo, šilumos siurbliai neskleidžia dūmų ir neįneša dūmų į patalpų aplinką, todėl padeda palaikyti geresnę oro kokybę pastato viduje. Be to, daugelyje šilumos siurblių sistemų įrengti filtrai, mažinantys oro teršalų kiekį, todėl darbuotojams sukuriama sveikesnė aplinka.
Išvada: šilumos siurbliai komerciniuose pastatuose
Apibendrinant galima teigti, kad šilumos siurblių integravimas į komercinių pastatų stogus yra praktiškas ir veiksmingas sprendimas, kaip valdyti šildymo ir vėsinimo poreikius.
Taikydamos šią technologiją įmonės gali sutaupyti daug energijos, sumažinti veiklos sąnaudas ir poveikį aplinkai. Dėl šilumos siurblių universalumo ir dvejopų funkcijų bei gebėjimo pagerinti patalpų oro kokybę jie tampa vis populiaresniu pasirinkimu pažangiai mąstančioms įmonėms, orientuotoms į tvarumą ir ekonomiškumą.
Toliau siekiant ekologiškesnių technologijų, šilumos siurbliai yra pagrindinė priemonė, padedanti pakeisti komercinės energijos naudojimą ir atverianti kelią tvaresnei statybų pramonės ateičiai.
Šiuo metu neturime tikslios statistikos apie šilumos siurblių naudojimą Lietuvoje ir kaip tai padeda mažinti energijos išlaidas, tačiau skaičiai iš JAV yra daug žadantys ir itin optimistiškai nuteikiantys.